Peníze a plat na pracovním pohovoru

Plat aneb víte o kolik si říct na pohovoru?

Když se pohlížíte po nové práci, je velmi důležité zamyslet se nad tím na kolik si sami sebe ceníte a také, jakou spodní hranici by měl mít váš plat, pod kterou už nechcete jít.

Všichni bychom rádi dostávali velkou výplatu. Pro někoho je to díky jeho schopnostem a zkušenostem lehce dosažitelné, pro dalšího něco na čem musí tvrdě pracovat. Každý má také jiné nároky a očekávání. Vždy je ale nutné být realistický a posoudit Váš požadovaný plat dle Vašich schopností, zkušeností, druhu pozice a pracovního odvětví.

Platy se budou vždy lišit od pozice k pozici. Například zkušený elektrikář s desetiletou praxí bude brát samozřejmě víc než absolvent s praxí brigádníka. Také je pravděpodobné, že sekretářka ve státní správě bude vydělávat méně než sekretářka v prosperující soukromé firmě.

Pokud se chystáte o svém platu na pohovoru vyjednávat, máme zde pro Vás několik doporučení:

  • Navštivte http://www.platy.cz/platy a zjistěte si, jak je placena Vaše konkrétní pozice přímo ve Vašem regionu. Tuto pomůcku můžete použít i při vyjednávání o zvýšení Vašeho stávajícího platu.
  • Prověřte si, jak se společnosti o které uvažujete na trhu daří po finanční stránce. Pokud je na tom dobře, je pravděpodobnější, že pro Vás bude snadnější se domluvit.
  • Buďte si vědomi toho co můžete nabídnout. Pokud máte jasnou představu o tom, jak Vaše schopnosti přispějí k chodu firmy, budete mít mnohem větší šanci „prodat sám sebe“ za odpovídající částku.
  • Pokud se Vám nepodaří vyjednat si plat, který byste očekávali, proč se nezeptat na benefity a jiné výhody? Také je dobré vzít v úvahu potencionální profesní růst, který Vám často zajistí i kýžené zvýšení platu.

Víme, jak důležité jsou Vaše příjmy. Pokud se Vám ale naskytla možnost práce, kterou děláte opravdu rádi, v zajímavé společnosti s přátelským prostředím a velkým potenciálem profesního růstu, je dobré vzít krom peněz v potaz i tyto faktory.

TopTalent - práce